Haber

İyi Parti Eğitim Politikaları Başkanı Atabay: “Birinci madde, Eğitim bir ideoloji olmayacak.

ZEHRA MİLLER / SİBEL KAHRAMAN

İyi partiEğitim Politikaları Lideri ve Bursa Milletvekili Adayı Sevinç Atabay, türkiye Türkiye’de eğitim sisteminin 21 yılda kasıtlı olarak içinin boşaltıldığını söyledi. Atabay, ” Millet İttifakı ‘nin eğitim politikalarının ilk cümlesi şöyle; fikirleri hür, vicdanı hür, bilgisi hür gençler. Bir kere, eğitim bir ideoloji olmayacak. Tüm ideolojik görüşlerden arınmış bir eğitim modeli, milli bir eğitim modeli uygulanacaktır” dedi.

İyi partiEğitim Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Adayı Sevinç Atabay, Millet İttifakıANKA, Türkiye’nin iktidara gelmesi durumunda ortaya koyacağı eğitim politikaları hakkında Haberler Kurumun sorularını yanıtladı. 21 yıllık AKP iktidarının eğitim politikalarını değerlendiren Atabay, “21 yıldır, türkiye Artık eğitim diye bir şey yok. Zaten bilinçli, bilerek ve isteyerek eğitimin içi boşaltıldı” dedi.

“20 YILDA 20 BİN 860 KÖY OKULU KAPATILDI”

son 5 yıldır türkiyeTürkiye’de okul olmadığını belirten Atabay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buraya çok mülteci geldi, Suriye’den göç ettiler biliyorsunuz. O çocuklarla sınıf mevcudu 40-50’ye ulaştı ve hala okul yok, bu birincisi. İkincisi, kademeli olarak eğitim boşaltıldı. tamamen ideolojik bir eğitim.Eğitim, Siyaset üstüdür.Eğitim ideolojik değildir.Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ne demişti?Fikri hür,vicdanı hür,bilgisi hür gençler yetiştirin.Neler yetişti?Sadık gençler büyümüştür.Eğitimin amacı bu değildir.Eğitim zihni özgürleştirir,aydınlatır.Kurulduğu ilk yıllarda tek istediğimiz bu ülkenin okuryazarlığı ve tüm insanlarının aydınlanmasıydı. türkiye Eğitim ortalaması 85 milyon . Bak, hala zirveye ulaşamadık. Üstelik bütün bunları görerek 20 yıllık iktidarları boyunca 20.860 okulu kapattılar. Biliyorsunuz merkeziyetsiz eğitim var ama ‘köyde çocuk kalmadı’ diye sorunca. O halde 780.000 çocuğu nereye taşıyorsunuz? Neden bir ulaşım sistemi yaptınız? Ben Bursa’dayım. Mahalleye çevrilmiş bir köye, Unçukuru köyüne gittim. 45 çocuk var ve minibüse bindirilip 20-30 kilometre uzağa götürülüyorlar. Mükemmel bir okulları var. Okulun bahçesinde öğretmen lojmanı var ama bu hükümet orayı kapatmış. Bunu yapmamız doğru değil.”

“MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ ARANACAK”

Mesleki eğitimin tamamen ortadan kalktığını ifade eden Atabay, hükümetin ‘mesleki eğitimi yeniden canlandırıyoruz’ sözlerini hatırlatarak, 20 yıldır bunların neden yapılmadığını sordu. Tüm türkiyeİstanbul’un imam hatip liselerine bağlandığını kaydeden Atabay, “Ancak bu ülkede çok güzel meslek liseleri var. Çocuklar orada devam etmekten çok mutlu oldular. Bursa özelinde baktığımızda mesleki eğitimin yeri Bursa. Bu çocuklar mesleki eğitime gittiğinde ara eleman demiyoruz eğitim politikalarında aranan eleman olacaklar çünkü biz bu meslek liselerini sanayi içinde, organize sanayi içinde hayata geçireceğiz.Meslek liselerini hayata geçireceğiz. Önümüzdeki 10-20 yılın meslekleri nerede olacak” diye konuştu.

“DİPLOMA ZENGİNİ DEĞİL, BECERİ ZENGİNİ OLALIM”

İktidarın eğitim alanında birçok şeyi bilerek yanlış yaptığını söyleyen Atabay, bunun nedenini açıkladı. türkiyeBunu cahil bırakılmak ve Türkiye’deki gençlerin sorgulamasına, merak etmesine engel olmak arzusu olarak açıkladı. türkiyeTürkiye’de açılan üniversitelere de değinen Atabay, şu ifadeleri kullandı:

“Biliyorsunuz bu iktidar, devlet, vakıf, özel döneminde 209 üniversite açıldı. Birçoğunun öğretim üyesi yok. Her birinden yüzlerce öğrenci mezun oluyor. Biliyorsunuz binlerce öğretmen atanmayı bekliyor. Planlı programlı bir çalışma değildi herşeyden fazlası var ama her yere baksan üniversite açtık biliyorsun üniversite böyle bir şey değil o çocukların farklı şehirlerde kültürel bilgi edinmeleri de çok değerli .Fakat o kadar çok üniversite açıldı ki şu anda diplomalı bir çok genç işsiz.İşte diplomalı değil becerili gençler yetiştirelim diyoruz ki istihdam edilsinler.Birçok genç ‘Ben ne yapayım’ diyorlar ama diplomaları var. Diploma almak yetmez bir diploma daha. Ne oluyor işsizlik uzuyor.”

“MİLLİ EĞİTİM ÇAĞDAŞ, DEMOKRATİK, LAİK OLMALIDIR”

Millet İttifakıiçinde, İyi parti Türkiye’nin tüm eğitim politikaları bu yöndedir, eğitim ideolojik olmayacaktır. Eğitim tam anlamıyla ulusal maliyetlere bağlı olacaktır. İki bakanlık önünde milli bir sözü var. Biri Milli Eğitim Bakanlığı, biri Milli Savunma Bakanlığı. O zaman ikisi de bu ülkenin geleceği için, bu ülkenin bekası için çok değerli. Bu nedenle milli eğitim siyaset üstüdür. Milli eğitim çağdaş, demokratik ve laik olmalıdır. Milli eğitim parlak gençler yetiştirmek zorundadır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk gençliğine emanet etmektedir. İyi eğitimli gençlere ihtiyaç var. Gençler neden bu ülkeyi terk etmek istiyor? Kötü niyetli hırslar için değil, özgürlükleri ellerinden alındığı için. Gençlik ve özgürlük kelimeleri birbirine çok yakışıyor ve yerinde harcanıyor. Üniversitelerde mezuniyet törenleri yapamıyorlardı. Bahar şenlikleri yasaklandı. Her şey yasak. O tweet atarken gençler endişeli geceler geçiriyor. Özgürlükleri olan, gençlerin doyduğu, bırakın gitmeyi hayal edecek olan gençler. Onlara şiddetle ihtiyacımız var. Bu yüzden eğitimi çok kaliteli hale getirmek istiyoruz. Fırsat eşitliği vermek istiyoruz. Bu ülkede her çocuğun eğitim hakkı vardır. Önce karnını doyuracak, sonra eğitim hakkına kavuşacak.

“BU ÜLKENİN ANNESİ 14 MAYIS ANNELER GÜNÜNDE TARİH YAZACAK”

Biliyorsunuz Anneler Günü çok yakın. Çok değerli annelere şu açıklamayı yapmak isterim; merak etmeyin sevgili anneler, artık çocuklarınız okula gidince, İyi parti ‘nin böyle bir projesi var, Rüzgar Gülü adını verdik, çocuklara okulda kahvaltı ve öğle yemeğini ücretsiz vereceğiz. Ayrıca UYGÜN Parti olarak ihtiyaç sahibi ailelerin ilkokul ve ortaokuldaki çocuklarına kartlar yaptık. O kartta kırtasiye alışverişi yapılacak. O çocukların ücretsiz müzeleri, tiyatroları ve interneti olacak. Bunlar artık sosyal devlet olmanın gereğidir. Gençler için de yaptık. Adını Genç Kart koyduk. Bu saydıklarımın yanına lise ve üniversite öğrencileri için ulaşımı da ekledik. O kartla günde bir gidiş-dönüş sağlayacaklar. Çünkü bu ülkenin çocukları, gençleri okusun istiyoruz. Anneler Günü öncesi annelere bu tür bir ikramı iletmek isterim. Gözlerinizi kapatıp inançla çocuklarınızı okula göndereceksiniz. Okullar çok disiplinli olacak. Okullarda disiplin ve denetim yoktur. Çocukların ne yaptığını kimse kontrol etmez. Disiplin ve esneklikle uyum içinde bu işi halletmemiz gerektiği ortaya çıktı. 14 Mayıs Anneler Günü. Biliyorum ki bu ülkenin anaları, hanımları tarih yazacak. Kadınlar bu ülkeyi aydınlığa çıkaracak.”

“ARTIK EĞİTİM SİSTEMİYLE OYNAMAYACAĞIZ”

Millet İttifakı6 siyasi partinin bulunmasına rağmen eğitim politikalarında görüş ayrılığının olmayacağını ifade eden Atabay, bunun nedenini şu sözlerle açıkladı:

Millet İttifakı ‘nin eğitim politikalarının ilk cümlesi şöyle; fikirleri hür, vicdanı hür, bilgisi hür gençler. Tek unsur, eğitim bir ideoloji olmayacak. Tüm ideolojik görüşlerden arınmış bir eğitim modeli, milli eğitim modeli uygulanacaktır. Eğitim bakandan bakana, iktidardan iktidara neyi değiştirdi? Üstelik 21 yıllık iktidar kendilerine aitti, 8 bakan değiştirdiler. Müfredatı 15 kez değiştirdiler. Bu yüzden onu ele aldık. Bir kere ideolojik olmayacağını söyledik. Bu yüzden tüm ittifak ortakları hep birlikte imzaladılar. Bu şekilde uyum sağlanacaktır. Artık eğitimle bu kadar oynamak, değişen eğitim bu ülkenin çocuklarına, gençlerine zarar veriyor.”

“OKUL ÖNCESİ 1 YIL ZORUNLU OLACAK”

Millet İttifakıAtabay, olası bir durumda eğitim alanında yapılacak ilk eylemler hakkında bilgi verdi.

“Yapacağı ilk elden politikalar 4+4+4 sistemini yeniden düzenlemek olacak. Yani dünyanın 197 ülkesinde ilkokul 5 ya da 6 yıl iken Türkiye hangi bilim velisiyle 4 yıl yaptı? yanlış.Çünkü çocukların pedagojik gelişimi ve fiziksel gelişimi 11 yaşında tamamlanıyor.Bir yıl kreş yapıyoruz herşey bedava anneler tekrar burada eğlensinler iş gücüne katılsınlar diye uyguluyoruz. hızlı bir şekilde.Ve ilkokulu 5 yıl yapıyoruz.LGS’yi kaldırıyoruz.Ve öğrenciler üniversite sınavına yılda bir değil yılda üç kez girebiliyorlar.Üniversiteye girince kullanabilecekleri bir sisteme kavuşturuyoruz. sınavda en uygun notu hangisi alırsa.”

“KÖYLER ÖĞRETMENSİZ KALDI”

İYİ Parti Eğitim Politikaları Lideri ve Bursa Milletvekili adayı Sevinç Atabay da Bursa’da; kadın muhtarlarla görüşmeye geldi. Atabay burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

‘Hanım’ dediler. Sevinç, eğitimde herkes sana adresi gösteriyor, Meral hanım seninle görüşmek istiyor.’ Ben de Ankara’ya geleyim görüşelim dedim. Bir kahve içtik, o içeceği içtik. Şimdi buradayım. Nereden? Eğitimi siyasetin üzerinde gören bir kadınım. Eğitimin ideolojisi yoktur. Eğitimin siyaseti olmaz. Eğitim insanlara ve zihinlere özgürlük verir.

Sizler için, torunlar, çocuklar ve gençler için… Şimdi, Cumhuriyetin 100. yılında hep birlikte daha aydınlık, daha çağdaş bir Türkiye inşa edeceğiz. 20 yılda yaklaşık 20.860 köy okulu kapatıldı. Türkiye’de biliyor musun? Köyler öğretmensiz kaldı. Bir öğretmen köye çok şey katar. Acilen 11 bin köy okulunu açmamız gerekiyor. Nereden? Şimdi Milli Eğitim Bakanı ‘köylerde çocuk kalmadı’ diyor. Yalan. Çünkü onları taşıyor. Ulaşım sistemine 17 milyar lira harcıyorlar. Unçukuru köyünde geçtiğimiz Cuma günü meydana gelen servis kazasında 22 çocuk yaralandı. Hastaneye gittim ve onları ziyaret ettim. Sonra kalkıp Unçukuru’ya gittim. Unucukuru ve Korubaşı mahallelerini yaptılar. Köy hala. O çocukları taşıyorlar. Unçukuru’da sadece 40 çocuk var, 1 okul değer. Okul durur. Yanında öğretmen yurdu da var. Neden kapatıyorsun? Dünyanın en iyi eğitimine sahip ülkelerde bile birleşik bir sınıf vardır. Okuyoruz bir şey olmuyor akran diyoruz ya. Şimdi Bursa’dan başlayarak hep birlikte o köy okullarını teker teker açacağız.”

“EN UYGUN OKUL EN YAKIN OKULDUR”

Kahvaltıda konuşan bir kadın muhtar, mahallelerindeki okul sorunuyla ilgili şunları söyledi:

“Köy okulları kapandığı için öyle dediniz. Merkez mahallelerimizde bile ilkokul yok biliyor musunuz? Binlerce nüfuslu mahallelerimizde okul yok. 23 Nisan, Ekim mahallelerinde ilkokul yok. 29 ve Ertuğrul. 19 Mayıs bizim özel okul bölgemiz. Onun için bizi okulsuz bırakıyorlar.”

Muhtarın sözlerine değinen Atabay, “Neden olmasın çünkü biz onu kontrol altında tutmak, bir yerde toplamak, diğer durumlarda da eğitim vermek istiyoruz. Ancak en uygun okul, en yakın okul hangisiydi. Cumhuriyet tarihinde ilk defa 5 yıldır okul yapılmadı. Meğer bu ülke hayırseverlerin yanındaymış. Okul yaptırır, hayırseverin adı yazılır” diye konuştu.

Kaynak: ANKA / Yerel

haber-pinarbasi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eve otele gelen Escort arnavutköy sitesi
-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort